بیماری ها و راه درمان, زعفران, زعفران سرگل, سلامت و بهداشت, همه مقالات

خواص زعفران برای پوست ( مقاله ای کامل )

خواص زعفران برای پوست

در این مطلب قصد داریم در مورد خواص زعفران برای پوست با شما صحبت کنیم و از مزایای عالی آن برای پوست شما را مطلع سازیم پس با ما همراه باشید …

خواص زعفران برای پوست 

اثبات شده است که زعفران دارای خواص متنوعی برای پوست دارد و ما در اینجا به بیان این خواص می پردازیم :

1 – جلوگیری از اشعه ماوراءبنفش خورشید 

سلامت پوست خیلی مهم است و یکی از بهترین راه هایی که می شود انجام داد این است که از پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش محافظت شود. این اشعه باعث تولید رادیکال های آزاد مضر می شود که باعث استرس اکسیداتیو می شود و یاعث می شود که به سلول های پوست آسیب برساند و روند پیری پوست را سریعتر می کند.

همانطور که قبلا گفتیم در زعفران ماده ای به نام کروسین وجود دارد که یک ترکیب فعال در زعفران است . در یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2018 نشان داده شد که کروسین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است و این آنتی اکسیدان ها ملکول هایی هستند که با خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر استرس اکسیداتیو را کاهش می دهند و از بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند. در همین آزمایش نشان داده شد که کروسین از آسیب اشعه ماوراء بنفش خورشید که باعث پیری زودرس می شود جلوگیری و محافظت می کند.

2 – مبارزه با التهاب در بدن

استرس اکسیداتیو منجر به التهاب در بدن می شود و ریشه بسیاری از بیماری ها در بدن است و یکی از آن بیماریها بیماری التهاب پوستی است . خواص آنتی اکسیدانی کروسین موجود در زعفران می تواند با استرس اکسیداتیو مبارزه کند و آن را از بین ببرد ، در واقع کروسین پروتئین های مختلف التهابی در بدن از بین می برد. همچنین در یک آزمایش حیوانی نشان داده شد که کروسین موجود در زعفران باعث بهبود بیماری “درماتیت آتوپیک” در موش ها شده است. این بیماری یک نوع بیماری پوستی است که در انسان هم مشاهده می شود.

3 – ترمیم سریع زخم

توجه داشته باشید که وقتی زخمی در بدن ایجاد می شود باید به صورت صحیح درمان شود و برای سلامت پوست خیلی مهم است ، اگر به طور صحیح درمان نشود ممکن است فرد به عفونت های پوستی دچار شود. در یک آزمایش حیوانی در سال 2008 نشان داده شد که کرم حاوی عصاره زعفران باعث بهبود جای زخم در موش ها شد. در واقع زعفران باعث شد که رشد سلول های پوستی افزایش یابد که در نتیجه به بهبود سریع زخم کمک بسیار زیادی می کند و محققان این نتیجه را به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زعفران یاد می کنند.

شاید برای شما مفید باشد :  زرشک کوهی ( خواص و مضرات آن )

در یک آزمایش دیگر محققان به این نتیجه رسیدند که زعفران با تقویت سلول ها باعث افزایش سریع تکثیر سلول ها می شود و در نتیجه به خوب شدن جای زخم سریعتر کمک می کند. با توجه به این تحقیقات هنوز در رابطه با تاثیرات آن بر انسان نیازمند تحقیقات بیشتری است اما این مزایا قطعا برای انسان هم جواب می دهد.

کاهش تیره گی پوست با زعفران

4 – کاهش تیره گی پوست

تیره گی پوست زمانی اتفاق می افتد که قسمت هایی از پوست نسبت به جاهای دیگر پوست تیره می شود و علت آن رنگدانه اضافی یا ملانین در آن قسمت از پوست است. این ممکن است به دلیل قرار گیری در معرض آفتاب یا تغییرات هورمونی در بدن باشد. در یک آزمایش که در سال 2013 صورت گرفت مشخص شد که ترکیبات فعال در زعفران مانند کروسین می تواند ملانین یا رنگدانه پوست را کاهش دهد ، در واقع کروسین با سرکوب تیروزیناز آنزیمی که برای تولید ملانین ضروری است از رنگدانه پوست می کاهد.

مورد مهم دیگری که زعفران برای پوست دارد استفاده از روغن آن است.

روغن زعفران چگونه ساخته می شود و چه فایده ای برای پوست دارد ؟

روغن زعفران با استخراج روغن از کلاله های قرمز رنگ زعفران ساخته می شود و فایده ی آن برای پوست این است که با توجه به کروسین موجود در زعفران و فعال بودن این ماده برای بهبود و سلامت پوست بسیار مفید است. ( توضیحات در رابطه با کروسین در پاراگراف های قبل داده شده است ).

ادعاهای نادرست در مورد مزایای زعفران برای پوست 

1 – آبرسانی پوست با زعفران

خیلی از مردم ادعا می کنند که زعفران می تواند پوست را آبرسانی و مرطوب کند در حالی که این درست نیست ، در یک آزمایش که در سال 2010 صورت گرفت یک کرم حاوی زعفران را به پوست گروهی از افراد زدند و گروهی دیگر را کرم بدون زعفران زدند ، نتیجه این طور مشخص شد که هیچ تفاوتی در رطوبت پوست بین این دو گروه پیدا نشد و این نشان می دهد که زعفران خاصیت آبرسانی به پوست را ندارد.

2 – به درمان آکنه کمک نمی کند

خواص ضد التهابی زعفران برای ترمیم زخم ممکن است به درمان آکنه کمک کند ، هر چند آزمایشی تا به حال این را ثابت نکرده است که زعفران با آکنه مبازره می کند ولی یک آزمایش در سال 2016 نشان داده شد که زعفران خاصیت ضد باکتری دارد و ممکن است به درمان آکنه کمک کند ، با این حال یه تحقیقات بیشتری توسط محققان نیاز است.

مزایای دیگر زعفران برای پوست

شاید دوست داشته باشید از پوست خود به خوبی محافظت کنید و آن را زیبا کنید ، مخصوصا پوست صورت ، می توانید به روش های زیر عمل کنید . توجه داشته باشید زعفران علاوه بر اینکه خواص و مزایای عالی برای بدن دارد ولی ممکن است واکنش آلرژیک برای بعضی پوست ها ایجاد کند مانند قرمزی یا تحریک ، اگر با چنین مواردی روبه رو شدید ، مصرف آن را قطع کنید

شاید برای شما مفید باشد :  خواص عناب برای سلامتی بدن

1 – ماسک زعفران با عسل

ماسک زعفران برای زیبایی صورت بکار می رود ، برای تهیه ماسک زعفران ابتدا 3 رشته زعفران را بسیایید و آن را با 1 قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید و سپس این مخلوط را روی پوست خود بمالید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید و سپس بشویید و خشک کنید. هر 3 روز یکبار این کار را انجام دهید .

ماسک زعفران با عسل

2 – ماسک ژل زعفران با آلوئه ورا

یک سوم قاشق چای خوری زعفران را به همراه 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و 2 قاشق غذاخوری گلاب را با هم مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید و مالش دهید تا جذب شود.

3 – ماسک زعفران با چوب صندل

مقدار 2 تا 3 رشته زعفران را ساییده و با 1 قاشق چوب صندل و با 2 قاشق چای خوری شیر مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و سپس این خمیر را به پوست خود بمالید تا جذب شود و حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا خشک شود و سپس بشویید ، این کار باعث می شود که پوست شما بسیار شفاف شود . این کار را می توانید در هفته ای 2 تا 3 دفعه انجام دهید.

4 – ماسک زعفران با ریحان

با توجه به اینکه ریحان خاصیت ضد میکروبی دارد برای درمان جوش های صورت بسیار مفید است به همین منظور برای تهیه ماسک زعفران با برگ ریحان مقداری زعفران را با پودر برگ ریحان مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و این خمیر را به پوست صورت خود بمالید و حدود 10 دقیقه بگذارید تا بر روی پوست بماند و بعد از 10 دقیقه آن را بشویید . این ماسک برای از بین بردن جوش های صورت و جای جوش ها بسیار مفید است .

5 – ماسک زعفران با روغن زیتون

4 رشته زعفران را ساییده و با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید و بر روی پوست صورت خود به صورت به صورت چرخشی بمالید. می توانید این عمل را هر شب تکرار کنید . به جای روغن زیتون می توانید از روغن کنجد یا بادام استفاده کنید.

6 – ماسک زعفران با ماست

ماسک زعفران با ماست برای پوست های چرب خیلی خوب است ، برای تهیه آن چند رشته زعفران را بسایید و با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید و بگذارید برای مدتی بماند و بعد یک قاشق آبلیمو به آن اضافه کنید و مخلوط کنید تا به رنگ زرد زعفرانی درآید و سپس آن را بر روی پوست صورت خود بمالید و به مدت 15 دقیقه بگذارید بماند و بعد آن را بشویید.

7 – ماسک زعفران با پودر تخم آفتابگردان

4 رشته زعفران را بسایید و همینطور 5 عدد تخم آفتابگردان را هم پودر کنید و هر دو را با کمی آب مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و سپس به مدت 1 ساعت بگذارید بماند و سپس این خمیر را به صورت خوب بمالید و بگذارید تا خشک شود و سپس آن را بشویید.

8 – ماسک زعفران با بادام

حدود 8 تا 10 رشته زعفران را بسایید و همینطور 5 عدد بادام را هم پودر کنید و با کمی آب این دو را مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و بر روی پوست خود بمالید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید و سپس آن را بشویید . این کار را می توانید 2 بار در هفته انجام دهید .

9 – ماسک زعفران و گلاب

چند رشته زعفران را به مدت 30 دقیقه در گلاب بخیسانید و سپس این محلول را به پنبه ای آغشته کرده و بر روی صورت خود بمالید و به مدت 1 ساعت صبر کنید تا جذب شود سپس می توانید با پارچه ای مرطوب آن را از صورت خود پاک کنید. این ماسک به قوام پوست کمک زیادی می کند.

شاید برای شما مفید باشد :  آشنایی با زعفران | فروشگاه اینترنتی درمیان کالا

10 – ماسک زعفران با شیر

4 رشته زعفران را بسایید و آن را با یک چهارم فنجان شیر مخلوط کنید و به مدت 2 ساعت بگذارید بماند سپس یک تکه پنبه را آغشته به این ماسک زعفران با شیر کنید و بر روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بماند و سپس پوست خود را بشویید ، این ماسک برای درمان و از بین بردن آکنه و جوش های صورت خیلی مفید است . می توانید این ماسک را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید.

11 – ماسک زعفران برای مو

مورد مهمی که زعفران برای مو دارد این است که فولیکول های مو را تقویت می کند و رشد مو را بهبود می بخشد مخصوصا برای خانم و آقایانی که از مشکلات مو رنج می برند ، برای تهیه این ماسک چند رشته زعفران را ساییده و در شیر حل کنید و مقداری پودر شیرین بیان هم به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا خمیری نرم درست شود و سپس بر روی موهای خود بمالید یا در جایی از سرتان بمالید که رشد مو کم است و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بر روی موهای شما بماند و سپس آرام بشویید. تکرار مرتب این عمل می تواند از ریزش مو جلوگیری کند و موهای آسیب دیده را ترمیم کند و باعث شادابی موهای شما شود.

عوارض جانبی زعفران

زعفران به طور کلی خیلی مفید است اما با این حال ممکن است بعضی افراد چه به صورت خوراکی مصرف کنند یا چه به صورت ماسک صورت ممکن است دچار واکنش های آلرژیک شود که در پایین به آنها آشاره می کنیم :

علائم احتمالی واکنش آلرژیکی به زعفران 

  • آبریزش بینی
  • عطسه کردن
  • خارش چشم و قرمز شدن چشم ها
  • خشکی پوست
  • بثورات پوستی ( متورم شدن پوست و قرمز شدن آن )

اگر اولین بار است از زعفران به عنوان ماسک صورت استفاده می کنید احتیاط کنید ، ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کند ، به همین منظور ابتدا یک تست کوچک انجام دهید تا مطمئن شوید .

نتیجه گیری

در این مطلب به شرح کامل خواص زعفران برای پوست و همینطور واکنش های آلرژیکی که زعفران ممکن است برای برخی افراد داشته باشد با شما صحبت کردیم ، همینطور در رابطه با مزایای زعفران به عنوان ماسک صورت با موارد دیگری که در پاراگراف های مختلف در بالا خدمت شما بیان کردیم آشنا شدید .

برای خرید زعفران با کیفیت و مرغوب بر روی دکمه پایین کلیک کنید :

[button color=”purple” link=”https://darmiankala.com/product/sargol-saffron-one-ounce/” size=”bigger” align=”center” target=”_blank” radius=”15″]خرید زعفران سرگل مرغوب از درمیان کالا[/button]

شاید به مطالب زیر علاقه مند باشید :

1 – خواص ریشه زعفران ( مقاله ای کامل )

2 – فواید زعفران برای مردان

3 – همه چیز در مورد اسپری زعفران

4 – فواید زعفران برای زنان

5 – 10 مورد از خواص زعفران برای سلامتی

6 – طرز تهیه ته چین زعفرانی

امتیاز ما
سپاسگزاریم که این مطلب را مشاهده کردید ، خوشحال می شویم که به این نوشته ستاره دهید .
[کل: 2 میانگین: 5]
author-avatar

درباره شعیب علیشاهی

شعیب علیشاهی هستم مدیریت فروشگاه اینترنتی درمیان کالا و فروشنده محصولات خشکبار از قبیل ، زعفران ، زرشک ، عناب و ...| راههای ارتباطی با من : 09905637890 - 09399639051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *