بیماری ها و راه درمان, ریشه زعفران, زعفران, زعفران سرگل, سلامت و بهداشت, همه مقالات

خواص زعفران برای کبد و نقش آن برای بیماری های کبدی

خواص زعفران برای کبد

خاصیت زعفران برای کبد

زعفران به طلای سرخ معروف است و به عنوان گران ترین ادویه در جهان شناخته می شود و قرن هاست که برای طعم بخشیدن و رنگ دادن به غذاها مورد استفاده قرار می گیرد و در میان اقوام مختلف از جایگاه ویژه ای برخوردار است. زعفران سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است که با مهار رادیکال های آزاد مضر بدن عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و سطح انرژی بدن را افزایش می دهد. با ما در این مقاله کامل همراه باشید تا از خواص بی نظیر این ادویه جادویی برای کبد آگاه شوید:

شرحی کوتاه درباره ی زعفران

زعفران گیاهی چند ساله و کوچک به ارتفاع 10 تا 30 سانتی متر با نام علمی Crocus sativus است و از خانواده زنبقیان می باشد. زعفران در آشپزی و بسیاری از صنایع دیگر مانند داروسازی و آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. سرشاخه های سرخ زعفران که به کلاله نیز معروفند از گلبرگ های بنفش جداسازی می شود و خشکانده می شوند و به عنوان چاشنی و رنگ دهی غذاها مورد اشتفاده قرار می گیرد. بر اساس وزن زعفران گرانترین ادویه در جهان است که در بازارهای آمریگا چیزی حدود 5000 دلار به فروش می رسد که حدود 90% آن در کشور ایران تولید می شود و ایران بزرگترین صادر کننده زعفران در جهان می باشد.

خواص زعفران برای کبد

کبد یک عضو مهم و فعال در بدن است که در سم زدایی و پاک سازی خون نقش بسیار مهمی دارد. اندام هایی مانند معده، قلب، روده و ماهیجه ها در بدن دارای حرکت و جنبش می باشد که این جنبش ها به بهبود عملکرد آن ها کمک می کند اما کبد که یکی از مهم ترین اندام های بدن است دارای هیچ حرکتی نیست که می تواند در معرض بیماری های خطرناکی مانند هپاتیت، سرطان، کبد چرب و … قرار بگیرد. از نشانه ها و علائم بیماری کبدی می تواند خارش پوست، تغییر رنگ ادرار و مدفوع، از بین رفتن اشتها، تهوع و استفراغ و تورم بدن و کبودی بدن باشد که بهترین راه برای درمان و پیشگیری استفاده از داروهای گیاهی می باشد. داروهای گیاهی دوستدار کبد هستند که استفاده از آن ها میتواند بدون درد و عوارض در درمان بیماری های کبدی و برداشتن قدمی محکم در جهت سلامتی باشد.

شاید برای شما مفید باشد :  طرز تهیه مرغ زعفرانی ساده به دو روش

زعفران به عنوان یک داروی گیاهی در درمان و پیشگیری بیماری های کبدی میتواند نقش بسزایی داشته باشد زیرا سرشار از آنتی اکسیدان است که کروسین، سافرانال و پیکروکروسین موجود در زعفران خواص ضد سرطانی و ضد التهابی بسیار قوی دارند که از دیرباز در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های کبد استفاده می شده است. گیاه زعفران با سم زدایی و پاکسازی کبد از آن محافظت می کند که باعث تقویت و بهبود عملکرد کبد می شود. از دیگر خواص زعفران کاهش قند خون، کاهش چربی و تنظیم سطح کلسترول، تسکین دهنده درد و آرام بخش، درمان عفونت های ادراری و عفونت های رحمی، تقویت معده و سیستم گوارش، اشتهاآور، سم زدا و عصفیه کننده خون و تقویت سیستم ایمنی بدن است.

خواص زعفران برای کبد چرب

خواص زعفران برای کبد و نقش آن بر سرطان کبد

کبد عضو پاک کننده و تصفیه کننده بدن است که اختلال در عملکرد آن می تواند برای بدن بیماری های خطرناکی را به همراه داشته باشد. از پنجمین و شایع ترین سرطان ها در جهان سرطان کبد می باشد که عوامل ایجاد کننده آن می تواند کبد چرب، بیماری هپاتیت نوع B و C ، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و مواجهه با مواد سرطان زا باشد. مواد سرطان زا به موادی گفته می شود که با ایجاد اختلال در فرایندهای متابولیکی سلول منجر به شکل گیری تومورهای بدخیم سلولی می شوند. از جمله این مواد می توان به تنباکو، لوازم آرایشی، بنزین، رنگ موهای شیمیایی و غذاهای فرآوری شده اشاره کرد.

نحوه عملکرد خواص زعفران برای کبد در جلوگیری از سرطان

زعفران در طب سنتی به عنوان یک گیاه دارویی و طبیعی در درمان بیماری های کبدی مانند سرطان کبد نقش داشته است زیرا ترکیبات شیمیایی موجود در زعفران از تاثیر مواد سرطان زا بر سلول های بدن جلوگیری می کنند. گیاه زعفران با خاصیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان یک ماده ضد سرطانی شناخته شده است. با توجه به بررسی ها و تحقیقات انجام شده محققان دریافتند که ماده شیمیایی موجود در زعفران به نام کروسین می تواند بر روی سلول های سرطانی کبد تأثیر مثبتی داشته باشد. بنابراین با مصرف زعفران می توان بدن را در مقابله با سلول های سرطانی تقویت کرد و یا با ایجاد مقاومت در سلول ها تأثیر سلول های سرطانی را کاهش داد. نوعی پروتئین خاص در بدن وجود دارد که کمبود آن در بدن می تواند دلیل ایجاد سرطان از جمله سرطان کبد باشد که یکی از خواص زعفران برای کبد آشکار ساختن کاهش این پروتئین ها می باشد که در این صورت با آگاه شدن از وجود بیماری می توان آن را سریع تر تشخیص داد و جلوی پیش رفت و گسترش ناگهانی آن را گرفت.

شاید برای شما مفید باشد :  خواص چای زعفران و نحوه تهیه آن

خواص زعفران برای کبد با ایجاد فرایند آپوپتوز

فرایند آپوپتوز یا آپوپتوزیس یک فرآیند مرگ برنامه ریزی شده سلولی است به این معنی که سلول به محض اینکه سرطانی شد و شکل آن تغییر یافت زوال سلول یا خود کشی سلول اتفاق می افتد که این خود باعث کاهش سلول های سرطانی می شود و از تکثیر بی رویه ی آن جلوگیری می کند که نقش زعفران کمک به فرایند آپوپتوز برای کاهش سلول های سرطانی است که این خود می تواند عامل ضد سرطانی قوی برای کبد و دیگر سرطان ها باشد.

خواص زعفران برای کبد چرب

از شایع ترین بیماری های کبدی، بیماری کبد چرب است که تحت عنوان استئاتوز کبدی نیز شناخته می شود و هنگامی که کبد دچار چربی شود رخ می دهد. چربی کم در کبد طبیعی است اما وقتی که این مقدار چربی زیاد شود می تواند برای سلامتی بدن خطرناک باشد زیرا کبد دومین عضو مهم بدن است که باعث پاکسازی و تصفیه خون می شود. انباشته شدن چربی در کبد باعث التهاب سلول های کبد می شود که می تواند نارسایی کبدی را در پی داشته باشد. چاقی، کلسترول بالا، قندخون و دیابت می تواند از عوامل ایجاد کبد چرب باشد. یکی از خواص زعفران برای کبد کاهش التهاب سلول های کبدی است که این به خاطر خاصیت ضد التهابی زعفران است علاوه بر آن زعفران با ماهش قندخون، کلسترول و چاقی می تواند از بیماری های کبدی از جمله بیماری کبد چرب جلوگیری کند.

خواص زعفران برای سرطان کبد

خواص زعفران برای کبد با جلوگیری از هپاتیت

هپاتیت ( Hepatitis ) نوعی التهاب در کبد است که به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که یکی از عوامل ایجاد آن مصرف افراطی الکل و آلودگی های باکتریایی و ویروسی می باشد. برخی از این هپاتیت ها مسری و برخی دیگر مسری نیستند. هپابیت ویروسی مانند یک سرماخورد’ی ایجاد می شود اما هپاتیت از نوع C می تواند به دلیل از کار افتادگی کبد باشد که بیشتر افرادی که به هپاتیت C  و  B مبتلا هستند علائمی ندارند و ممکن است با علائم عفونت ویروسی مانند دل درد، تهوع، خستگی و لاغری شدید نشان داده شود در صورتی که نارسایی کبدی در حالت پیشرفته باشد می تواند با علائمی مانند تورم اندامها، تورم شکم، خونریزی های گوارشی و… نشان داده شود. در نهایت ایجاد التهاب در سلول های کبدی و عفونت می تواند بیمازی سیروز را شکل دهد. سیروز یک اختلال کبدی است که با ایجاد زخم در کبد بافت سلول های سالم از بین می روند و بافت زخم در کبد ایجاد می شود که در این صورت سلول ها دیگر قادر به محافظت از خود نیستند و نمی توانند وظایف خود را انجام دهند. زعفران با خاصیت ضد التهابی خود می تواند التهابات و عفونت هایی را که باعث بیماری هپاتیت می شود از بین ببرد و در درمان آن نقش اساسی داشته باشد.

شاید برای شما مفید باشد :  همه چیز در مورد عناب

نتیجه گیری

کبد یکی از اعضای مهم بدن است که وظیفه آن فیلتر کردن مواد غذایی در بدن است یعنی کبد مواد مغذی را که با خوردن مواد غذایی ایجاد می شود را به دیگر ارگان های بدن می رساند و از مواد مضر جلوگیری می کند که این امر باعث تصفیه بدن می شود. اختلال در عملکرد کبد می تواند باعث ایجاد بیماری هایی مانند سرطان، هپاتبت، کبد چرب، سیروز و … شود که استفاده از داروهای گیاهی می تواند جایگزین مناسبی در درمان و پیشگیری بدون درد و عوارض باشد. با توجه به آزمایشات و تحقیقات دانشمندان، گیاه زعفران با خاصیت ضد التهابی، ضد سرطانی و آنتی اکسدانی خود می تواند در کاهش و درمان بیماری های کبدی نقش بسزایی داشته باشد. رژیم غذایی کم چرب و سبزیجات در داشتن زندگی سالم تأثیر دارد. کنترل وزن و رعایت بهداشت می تواند ابتلا به بیماری های کبدی را کاهش دهد و در داشتن زندگی عاری از بیماری به ما کمک کند.

برای خرید زعفران با کیفیت از درمیان کالا می توانید بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

[button color=”orange2″ link=”https://darmiankala.com/product-category/saffron/saffron-sargol/” size=”bigger” align=”center” target=”_blank” radius=”15″]خرید زعفران سرگل با کیفیت [/button]

شاید به مطالب زیر علاقه مند باشید :

1 – خواص عناب برای سلامتی بدن

2 – خواص گردو و معجزه آن برای بدن!!!

3 – انواع زعفران در ایران ( مقاله ای کامل )

4 – 10 مورد از خواص زعفران برای سلامتی

5 – خواص بادام برای سلامتی بدن

6 – مرکز فروش زعفران سرگل اصل

امتیاز ما
سپاسگزاریم که این مطلب را مشاهده کردید ، خوشحال می شویم که به این نوشته ستاره دهید .
[کل: میانگین: ]
author-avatar

درباره شعیب علیشاهی

شعیب علیشاهی هستم مدیریت فروشگاه اینترنتی درمیان کالا و فروشنده محصولات خشکبار از قبیل ، زعفران ، زرشک ، عناب و ...| راههای ارتباطی با من : 09905637890 - 09399639051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *