عناب, همه مقالات

خواص عناب تازه و خشک که در بدن معجزه می کند!

خواص عناب تازه

در این مقاله می پردازیم به خواص عناب تازه و خشک و معجزات آن برای بدن ، با ما همراه باشید …

عناب یک درخت یا درختچه ای کوچک است که دارای برگ های کوچک به رنگ سبز متمایل به سبز می باشد و میوه های آن به شکل آلو می باشد و به اندازه یک خرما می باشد و رنگ میوه ان به صورت قهوه ای تا بادمجانی متغیر است . این میوه بومی نواحی شرق و جنوب آسیا است و بیشتر در بخش مرکزی و جنوبی کشور چین کاشته می شود ، در ایران هم در شهرهای خراسان جنوبی این میوه شگفت انگیز کاشت و برداشت می شود . قدمت این میوه ارزشمند 10000 سال است و با توجه به تاریخ بلند مدت میوه عناب بیش از 400 نوع از این میوه در دنیا وجود دارد . همانطور که می دانید برای نحوه مصرف عناب معمولا به صورت تازه یا خشک مصرف می شود که البته بیشتر به صورت خشک مصرف می شود.

خواص عناب تازه و خشک برای سلامتی بدن ( حتما جدی بگیرید ) :

1 – خواص عناب تازه و خشک برای بهبود گردش خون در بدن 

اولین مورد درباره خواص عناب تازه و خشک برای بدن بهبود گردش خون در بدن است . اگر از کمبود آهن و فسفر و کم خونی رنج می برید ممکن است علائمی نظیر خستگی مفرد ، ضعف ماهیچه ها ، سوء هاضمه ، چرخش سر و پریشانی را تجربه کنید ، این را بدانید که میوه عناب غنی از آهن و فسفر برای گلبول قرمز خون است و باید به آن توجه زیادی شود تا مشکلات ذکر شده به وجود نیاید ( البته باید به مقدار مورد نیاز بدن مصرف شود ). شما با افزایش آهن و فسفر در بدن خود می توانید گردش خون در بدن خود را افزایش دهید و این افزایش گردش خون در بدن موجب اکسیژن رسانی به نقاط دور بدن از قلب می شود و انرژی بدنی شما را افزایش می دهد .

2 – خواص عناب تازه و خشک در کنترل وزن بدن 

پزشکان مصرف میوه و سبزیجات برای افرادی که از افزایش وزن رنج می برند بسیار توصیه می کنند و عناب تازه یا خشک یکی از این میوه هاست که باید در رژیم غذایی و در فهرست مصرف میوه های مصرفی روزانه باید گنجانده شود . این میوه ارزشمند با توجه به کالری پایینی که دارد و همچنین با توجه به پروتئین و فیبر بالایی که دارد می تواند نیازهای تغذیه ای افرادی که برنامه ای برای کاهش وزن بدن خود دارند برآورده می کند و این افراد بعد از مصرف این میوه احساس سیری می کنند و این مسئله باعث می شود که این افراد سراغ تنقلات و چیزهایی که برای بدن آنها مفید نیست نروند . به این ترتیب عناب تازه یا خشک کمک می کند که افرادی که چاق هستند رژیم غذایی خود را حفظ و مدیریت کنند و از اضافه شدن وزنشان پیشگیری کنند.

شاید برای شما مفید باشد :  نکات مهم در هنگام خرید زعفران اصل

خواص عناب خشک برای بدن

3 – خواص عناب تازه و خشک در بهبود و سلامتی استخوان ها

یکی از راههای تقویت استخوان ها این است که به طور مداوم و به شکلی بهینه مواد معدنی مصرف شود چون با افزایش مصرف مواد معدنی نظیر آهن ، فسفر و کلسیم که این مواد معدنی به طور فراوان در عناب تازه و خشک وجود دارند می توانید مطمئن شوید که استخوان هایتان در سال های پیش رو قوی تر و از انعطاف بالاتری برخوردارند . همانطور که می دانید با افزایش سن بیش از پیش ممکن است در معرض پوکی استخوان و مشکلات استخوان باشید که منجر به زوال استخوان ها شود. با توجه به این مورد بسیار مهم توصیه می شود که میوه عناب را در رژیم غذایی خود افزوده و روند پوکی استخوان و مشکلات مربوط به آن را کاهش دهید.

4 – خواص عناب تازه و خشک در بهبود وضعیت خواب بدن 

افرادی که از بی خوابی ، بی قراری و عدم استراحت کافی رنج می برند مصرف عصاره هسته عناب برای آنها توصیه می شود و می تواند یک درمان موثر برای آنها باشد ، میوه عناب طبیعت آرامش بخشی دارد و می تواند ذهن و بدن را آرام کند ، اگر شب ها خواب آرامی ندارید جوشانده عناب دقیقا می تواند یک راه موثر برای رفع این مشکل باشد .

5 – خواص عناب تازه و خشک در از بین بردن استرس و اضطراب

شواهد علمی نشان می دهد که عناب خشک و تازه درای اثرات ضد استرس و اضطراب و آرامش بخشی برای بدن است ، استفاده از میوه عناب تازه و خشک می تواند بر روی سطح هورمونی بدنتان اثر گذارد و یک حس آرامش بخشی به بدنتان القا می کند و شما احساس آرامش می کنید .افرادی که همواره از استرس و اضطراب مزمن رنج می برند می توانند با مصرف مقداری عناب به خودشان کمک کنند که ذهن آرامی داشته باشند و از بدنشان در برابر عوارض خطرناک استرس و اضطراب محافظت کنند.

6 – خواص عناب تازه و خشک در تقویت دستگاه ایمنی بدن 

با توجه به فواید زیاد میوه عناب تازه و خشک ، این میوه قادر است از راههای زیادی به دستگاه ایمنی فواید زیادی برساند از جمله اینکه این میوه مقادیر زیادی ویتامین C ، ویتامین A و آنتی اکسیدان بالایی است و همچنین دارای ترکیبات ارگانیک و انواع اسیدهای زیاد متنوعی است . جالب است بدانید که آنتی اکسیدان ها می توانند رادیکال های آزاد بدن را خنثی کنند این رادیکال ها محصول فرعی تنفس سلولی می باشد که در بدن آزاد می شود و عوارض مزمنی در بدن و همچنین باعث بیماری در بدن می شوند. ویتامین C موجود در عناب می تواند باعث تحریک تولید گلبول های سفید خون شوند که این گلبول ها خط دفاعی بدن در برابر بیماری ها را تشکیل می دهند.

شاید برای شما مفید باشد :  فروش زرشک تازه با بهترین کیفیت

7 – خواص عناب تازه و خشک در محافظت از کبد

مطالعات نشان داده است که میوه عناب تازه و خشک می تواند از کبد در برابر آسیب های اکسیدانی محافظت کند و تاثیر بهینه ای در سلامت آن دارد. این را بدانید که استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد در بدن تاثیر مخربی می گذارند و سبب بروز بیماری های مختلف و پیری زودرس می شوند . آنتی اکسیدان های موجود در میوه عناب یه کاهش استرس اکسیداتیو می شوند و سبب جذب رادیکال های آزاد توسط این آنتی اکسیدان ها می شود و تاثیرات مخربشان را خنثی می کنند. عناب تازه و خشک حاوی مواد مغذی سالم و مفیدی است که در مبارزه با هر گونه آسیب اکسیداتیو به بدن کمک می کند و از این طریق کبد را در برابر این تاثیرات مخرب محافظت می کند.

خواص عناب تازه و خشک در محافظت از کبد

8 – خواص عناب تازه و خشک در محافظت در برابر سرطان 

پزشکان همچنان در حال مطالعه رابطه بهبود سرطان با عناب هستند ، مطالعات اولیه به رابطه مثبتی که میان ترکیبات زیست فعال موجود در عناب و کاهش فعالیت های رادیکال های آزاد و باعث کاهش گسترش سلول های سرطانی می شود نشان می دهد . آنتی اکسیدان های موجود در عناب سبب می شوند که به طرز پیشگیرانه و موثری در برابر سرطان و همچنین دیگر بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلبی عروقی بسیار مفید واقع شوند.

9 – خواص ضد میکروبی عناب 

میوه عناب یک سلاح قدرتمند در برابر با هر آلودگی ضد میکروبی است و فلاونوئید های موجود در میوه عناب تازه یا خشک ،  این سلاح قدرتمند را تشکیل می دهند. عصاره اتانولی این میوه ارزشمند یک عنصر بسیار مهم در برابر عفونت در کودکان است و مطالعات تجربی نشان داده است که اسید بتولینیک موجود در عناب تازه یا خشک با عفونت های HIV و آنفولانزا مبارزه می کند.

10 – خواص عناب تازه و خشک در درمان یبوست 

افراد زیادی از یبوست رنج می برند و این باعث می شود ایجاد درد در ناحیه باسن و ایجاد حس بدی در این افراد شود. نکته بسیار مفید مثبتی که می شود از عناب فرا گرفت این است که وقتی پای کاهش وزن یا درمان یبوست در میان می آید این میوه تاثیر بسیار زیادی در رفع این موارد دارد . مصرف عناب نه تنها از علائم یبوست می کاهد بلکه باعث بهبود زندگی و انرژی بالا در فرد می شود.

11 – خواص عناب تازه و خشک در افزایش رشد مو

یکی دیگر از خواص عناب تازه رشد مو در افراد است . طبق مطالعات انجام شده بر روی موش ها ، این طور نشان داده است روغن عناب بر روی موش هایی که موی بدنشان تراشیده شده بود به مدت 21 روز باعث شد که موهایشان در مقایسه با قبل رشد بیشتری داشته و بلندتر و حتی ضخیم تر هم شده اند. این آزمایش به خوبی نشان می دهد که روغن عناب می تواند همان نتیجه را داشته باشد که در موش ها از خود نشان داده است.

شاید برای شما مفید باشد :  زرشک پفکی را بهتر بشناسید!

12 – خواص عناب تازه و خشک در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید

این را بدانید که پرتوهای فرابنفش خورشید برای بدن بسیار خطرناک هستند و باعث آسیب اکسیداتیو سلولی و آسیب به بافت های سلولی بدن بشوند و این موجب می شود که خطر ابتلا به سرطان افزایش یابد. این پرتوها باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در گلبول های سفید بدن می شوند که این گلبول ها خط دفاعی بدن را تشکیل می دهند و وقتی این این گلبول های سفید آسیب ببینند سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و باعث بروز بیماری های مختلف در بدن می شود پس مصرف عناب تازه یا خشک می تواند از بدن در برابر پرتوهای مضر خورشیدی محافظت کند.

13 – خواص عناب تازه و خشک در درمان فشار خون بالا

یکی دیگر از خواص عناب تازه یا خشک درمان فشار خون بالاست ، فشار خون بالا یک بیماری شایعی است که میلیون ها انسان را در جهان تهدید می کند و عامل اصلی مشکلات قلبی عروقی است . برای داشتن یک زندگی سالم مهم است که اطمینان حاصل کنیم که فشار خون ما در سطح مناسبی باشد و عناب تازه یا خشک به طور مناسب و در حد نیاز می تواند به ما کمک کند که فشار خون نرمالی داشته باشیم. این مزیت ویژه عناب به دلیل وجود پتاسیم موجود در آن است . پتاسیم یک ماده معدنی است که رگ ها را شل می کند و سبب افزایش جریان خون در بدن و به کنترل فشار خون در بدن کمک می کند. وجود سدیم در عناب تازه یا خشک یکی دیگر از مزیت های عناب برای کنترل فشار خون در بدن است.

خواص عناب تازه و خشک در درمان یبوست 

14 – خواص عناب تازه و خشک در پاکسازی پوست سر

عناب تازه برای از بین بردن سموم های مسدود شده در بدن مفید است و باعث کاهش ریزش موها و شکنندگی آنها می شود . خاصیت آنتی باکتریایی و ضد التهابی آن باعث می شود که پوست سر تمیز و سالم بماند و مواد چسبناک مو و ذرات معلق در هوا را از موی سر پاک کند.

چگونه از عناب استفاده کنیم ؟

روش های بسیار زیادی برای استفاده عناب توسط انسان ها در سراسر جهان کشف شده است ، مهمترین آنها عبارتند از :
1 – استفاده از عناب تازه و خشک به عنوان یک میان وعده غذایی
2 – استفاده به صورت چای عناب
3 – برای به صورت ترشی عناب
4 – استفاده به صورت مارمالاد و آب میوه
5 – استفاده از چوب عناب به عنوان قطعات ویولون ، مهره و غیره .

[button color=”green2″ link=”https://darmiankala.com/product-category/jujube/” size=”bigger” align=”center” target=”_blank” radius=”15″]خرید عناب تازه و خشک از درمیان کالا [/button]

مطالب زیر شاید برایتان مفید باشد :

1 – فواید عناب چیست و چگونه آن را مصرف کنیم

2 – خواص عناب برای سلامتی بدن

3 – خواص دارویی عناب

4 – خواص عناب برای دیابت (حتما مطالعه کنید!)

امتیاز ما
سپاسگزاریم که این مطلب را مشاهده کردید ، خوشحال می شویم که به این نوشته ستاره دهید .
[کل: 1 میانگین: 5]
author-avatar

درباره شعیب علیشاهی

شعیب علیشاهی هستم مدیریت فروشگاه اینترنتی درمیان کالا و فروشنده محصولات خشکبار از قبیل ، زعفران ، زرشک ، عناب و ...| راههای ارتباطی با من : 09905637890 - 09399639051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *