زرشک, همه مقالات

زرشک کوهی ( خواص و مضرات آن )

زرشک کوهی

زرشک کوهی چیست؟

زرشک کوهی یا زرشک سیاه که با نام علمی Berberis integerrima Bunge و از خانواده Berberidaceae می باشد و به عنوان زرشک رایج آسیایی شناخته می شود که در آسیای شرقی منشا گرفته و در آمریکای جنوبی و آسیا نیز گسترش یافته است. در برخی از مناطق آمریکا مانند ایالات متحده به عنوان یک علف هرز و تهاجمی محسوب می شود.
زرشک کوهی در روزهای اول فصل بهار برگ می دهد و در روزهای آخر اردیبهشت ماه شروع به گلدهی می کند که تا روزهای اول خرداد ماه این گل ها بر روی شاخه ها می مانند و این گل ها که شکوفه های زرشک کوهی هستند و به رنگ زرد نیز می باشند تبدیل به میوه زرشک می شوند که این میوه ها در مراحل اولیه رشد به رنگ صورتی کم رنگ می باشند که در طی چند روز یعنی تا روزهای آخر ماه خرداد رنگ خود را به قرمز پر رنگ یا قرمز مایل به آلبالویی تغییر می دهند و این رنگ نیز در طی یکی دو ماه یعنی اواخر اردیبهشت ماه به رنگ سیاه تغییر می کند که این آخرین مرحله تغییر رنگ این زرشک می باشد. میوه ی این نوع زرشک بیضی شکل و ریز که هر خوشه ی آن دارای 2 تا 3 دانه می باشد که این دانه ها سرشار از آب بوده و می توان این دانه های پر آب را در روزهای آخر مهرماه چید.

خرید زرشک سیاه با کیفیت از درمیان کالا

 

زرشک کوهی در چه مناطقی رشد می کند؟

این گیاه زرشک یک گیاه وحشی است که بیشتر در مناطق کوهستانی و مناطقی که دارای رطوبت باشد و همچنین کنار رودخانه ها که مرطوب هستند به صورت خودرو می روید. در ایران این زرشک در مناطقی مانند شمال استان سمنان و ارتفاعات شهرستان مهدی شهر رشد می کند که این به دلیل شرایط آب و هوایی این مناطق است همچنین این گیاه وحشی در بسیاری از مناطق جهان مانند تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، پاکستان، افغانستان، کشمیر و همچنین در شمال غربی چین نیز یافت می شود.

شاید برای شما مفید باشد :  خواص عناب برای کودکان

 

درخت زرشک کوهی چه شکلی است؟

درختچه های زرشک کوهی یا زرشک سیاه درختچه ای خاردار و با ارتفاع 1.5 تا 2 متر است که برگ های سبز روشن و خاردار و دانه های کوچک بیضی شکل دارد. رنگ این دانه ها در روزهای اول رشد، صورتی کم رنگ و بعد به قرمز پررنگ و در نهایت به رنگ سیاه در می آیند که به زرشک سیاه نیز در بین مردم معروف می باشد. درختچه های این نوع زرشک علاوه بر این که میوه می دهند می توانند برای خاک نیز مفید باشند زیرا مانع از فرسایش خاک می شوند و می توانند از جاری شدن سیلاب ها جلوگیری کنند و همچنین برای تامین علوفه حیات وحش و در پاک سازی هوای محیط بسیار موثر باشند.  میوه این درخت در بین خارها قرار دارد که افراد برای چیدن آن به قطع شاخه های نزدیک به ریشه می پردازند که این خود می تواند در خشک شدن و نابودی این درخت تاثیر گزار باشد و باعث آسیب رساندن به طبیعت و منابع آن شوند.

زرشک کوهی چیست؟

 

خواص زرشک کوهی و اینکه چه دردهایی با آن درمان می شود؟

زرشک کوهی مانند زرشک پلویی دارای فواید زیادی برای سلامتی است و حاوی ترکیبی به نام بربرین است و از نظر ظاهری با زرشک پلویی تفاوت دارد که در طب سنتی حدود 2500 سال پیش برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفته است که در اینجا برخی از این موارد را بیان می کنیم :

 

• خواص زرشک کوهی برای سیستم قلب و عروق

بر اساس مطالعات انجام شده بربرین موجود در زرشک باعث بهبود ریتم طبیعی قلب می شود و از ریتم غیر طبیعی آن جلوگیری می کند و عملکرد قلب را بهبود می بخشد. همچنین باعث بهبود نارسایی قلبی و گشاد شدن عروق می شود.

 

• خواص زرشک کوهی برای کبد

با چرب شدن کبد سموم از بدن دفع نمی شوند و در خون باقی می مانند که می توان با مصرف زرشک و آب زرشک به علت داشتن بربرین و مشتقات آن از کبد و بدن به خوبی سم زدایی کرد.

 

• خواص زرشک کوهی برای کلسترول خون

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی عصاره زرشک مشخص شد که بربرین موجود در زرشک با افزایش تولید نوعی گیرنده پروتئین در کبد، باعث کاهش کلسترول بالا می شود و سطح کلسترول خون را تنظیم می کند که این باعث کاهش فشار خون می شود.

خواص زرشک کوهی برای کلسترول خون

 

• خواص زرشک کوهی برای قند خون و دیابت نوع 2

بربرین طبیعی موجود در زرشک برای بهبود و درمان بیماران دیابتی نوع 2 بسیار موثر و بی خطر است و باعث کاهش گلوکز خون می شود. همچنین دانشمندان با انجام آزمایشی بر روی موشهایی که دریافت کننده رژیم غذایی پر چرب بودند دریافتند که ترکیبات بربرین خطر حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و عملکردی شبیه داروی متفورمین دارد و در تنظیم گلوکز و چربی خون شامل کنترل میتوکندری و عملکرد آلفاگلیکوزیداز و فعال سازی مسیر پروتئین کیناز موثر است.

شاید برای شما مفید باشد :  خواص زعفران برای پریود شدن خانم ها

خرید زرشک سیاه با کیفیت از درمیان کالا

 

• خواص زرشک کوهی برای کاهش وزن

آلکالوئید های زرشک شامل بربرین بر روی عوامل خطر چاقی و سندرم متابولیک موثر بوده و باعث از بین بردن سلول های چربی و در نتیجه باعث کاهش چاقی وکاهش وزن می شود.

 

• خواص ضد التهابی زرشک کوهی

التهاب با تضعیف سیستم ایمنی بدن باعث بسیاری از بیماری ها مزمن می شود که عصاره زرشک می تواند در بهبود و کاهش التهابات حاد و مزمن موثر باشد و اثر ضد التهابی داشته باشد.

 

• خواص زرشک کوهی برای درمان سرطان

بربرین موجود در این زرشک دارای اثرات ضد سرطانی است که می تواند در مهار و بهبود سلول ها سرطانی مانند سرطان پستان و ریه تاثیر بسزایی داشته باشد و رشد سلول های سرطانی را متوقف کند و باعث مرگ سلول های سرطانی شود و علاوه بر آن می تواند از سلول های طبیعی محافظت کند و باعث بهبود آن شود.

 

• خواص آنتی اکسیدانی زرشک کوهی

خاصیت آنتی اکسیدانی زرشک به دلیل مواد فنلی موجود در آن است که می تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد.

 

• خواص ضد میکروبی زرشک کوهی

ترکیبات آلکالوئیدی موجود در زرشک مانند بربرین باخاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی خود با تخریب ساختار سطح سلولی می توانند در درمان عفونت های باکتریایی موثر باشند. و علاوه بر آن فعالیت ضد باکتریایی آمپی سیلین را افزایش دهند.

خواص زرشک کوهی برای درمان سرطان

 

قیمت زرشک کوهی ؟

این زرشک به دلیل اینکه در مناطق کمی رشد می کند و نسبت به سایر ارقام زرشک از حجم کمتری برخوردار است گران قیمت ترین نوع زرشک در ایران می باشد. زرشک کوهی یا زرشک سیاه بی دانه به زرشک کرمانشاهی نیز معروف است و به علت قیمت بالایش در عطاری های خاصی پیدا می شود و مردم کرمانشاه از آن در تهیه غذای خلال که یکی از غذاهای سنتی و برند کرمانشاه می باشد استفاده می کنند. این زرشک به علت داشتن مواد شیمیایی مفید کاربردهای خوراکی و دارویی بسیاری داردکه در مصارف آشپزی و تهیه داروهای طب گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فرق زرشک کوهی با زرشک معمولی؟

فرق این زرشک با زرشک معمولی در شکل ظاهر و نحوه کاربرد آن ها می باشد. رنگ زرشک های رایج در بازار قرمز است در حالی که رنگ زرشک کوهی سیاه می باشد و به زرشک سیاه هم معروف است. از این زرشک بیشتر برای آب گیری و دمنوش استفاده می شود در حالی که از زرشک های معمولی در آشپزی و پخت انواع غذاها مانند مرغ ، مربا و همچنین در تزئین غذاهایی مانند زرشک پلو استفاده می شود. دانه های زرشک کوهی دارای هسته می باشد درحالی که دانه های زرشک قرمز معمولی هسته ندارد و بدون هسته است. زرشک های رایج در بازار را می توان در بسیاری از زمین های کشاورزی مخصوصا خراسان کاشت اما زرشک کوهی سیاه به صورت طبیعی می روید و خودرو است و بیشتر در مناطق شمالی کشور مانند سمنان و بجنورد رشد می کند .

شاید برای شما مفید باشد :  طرز تهیه مرغ زعفرانی ساده به دو روش

خواص زرشک کوهی برای کاهش وزن

 

طریقه مصرف زرشک کوهی؟

این زرشک نیز مانند زرشک های معمولی دارای خواص درمانی زیادی است و می توان از آن برای تهیه آب زرشک و دمنوش استفاده کرد. چای زرشک سیاه یک دمنوش عالی است که می توان آن را تهیه کرد و بهره سلامتی برد.

 

طرز تهیه ی چای زرشک کوهی (سیاه)

مواد لازم :
زرشک کوهی : 2 قاشق غذا خوری
آب : 1 لیوان
یک لیوان آب جوش را تهیه کنید و زرشک را پس از آبکشی در آن بریزید و حدود چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و زرشک عصاره ی خود را باز کند سپس نوش جان کنید.

طرز تهیه ی چای زرشک کوهی

 

 

زرشک کوهی برای لاغری مناسب است یا نه؟

یکی از خواص این زرشک کم کردن اشتها است که این باعث کم خوردن غذا در افراد چاق می شود. ترکیبات شیمیایی موجود در این زرشک مانند بربرین اثرات کاهش وزن دارد که با کاهش سلول های چربی عواملی که باعث چاقی و سندرم متابولیک می شود را از بین می برد و افراد چاق را لاغر می کند.

 

خرید زرشک کوهی چگونه است ؟

زرشک سیاه کوهی وحشی بوده و به طور طبیعی و خودرو در مناطق بسیار کمی مانند شمال کشور رویش پیدا می کند و یافتن آن می تواند تا حدی مشکل باشد.

 

مضرات زرشک کوهی

توجه داشته باشید که در استفاده از زرشک بی احتیاطی نکنید چرا که ممکن است دچار مضرات زرشک کوهی شوید.

از جمله مضرات زرشک کوهی یا سیاه :

اگر از زرشک زیاد استفاده کنید ممکن است که دچار یبوست و نفخ شکم شوید.
زنان باردار از مصرف زرشک چه کوهی و چه معمولی پرهیز کنند.
استفاده بیش از حد از زرشک می تواند در معده و سیستم گوارش اختلال ایجاد کند.
استفاده از زرشک برای نوزادان توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث زردی در نوزادان شود.
زیاده روی در مصرف زرشک کوهی می تواند از جذب ویتامین B جلوگیری کند.

برای خرید زرشک کوهی یا زرشک ساه بر روی لینک زیر کلیک کنید :

 

خرید زرشک سیاه با کیفیت از درمیان کالا

 

شاید مطالب زیر برای شما مفید باشد :

1 – پرسش و پاسخ هایی در مورد زرشک

2 – خواص آب زرشک برای سلامتی بدن

3 – فواید و خواص زرشک

امتیاز ما
سپاسگزاریم که این مطلب را مشاهده کردید ، خوشحال می شویم که به این نوشته ستاره دهید .
[کل: 7 میانگین: 3.6]
author-avatar

درباره شعیب علیشاهی

شعیب علیشاهی هستم مدیریت فروشگاه اینترنتی درمیان کالا و فروشنده محصولات خشکبار از قبیل ، زعفران ، زرشک ، عناب و ...| راههای ارتباطی با من : 09905637890 - 09399639051

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *